Quilting po japońsku - recenzja książki Yoko Saito

Uwielbiam japońskie książki o rękodziele. Jest w nich zawsze bardzo dużo ciekawych, praktycznych wskazówek, są dobrze sfotografowane, niosą w sobie zupełnie inny kod kulturowy. Rządzi tutaj rękodzieło w sensie dosłownym - Japończycy uwielbiają robić ręcznie, kultywują rękodzielniczy kung-fu. Znajdziemy więc w tych książkach naturalnie farbowane tkaniny albo przynajmniej tkaniny w odcieniach ziemi, w kolorystyce którą można uzyskać stosując naturalne barwniki. Lubują się w tkaninach o luźniejszym, wyraźnym splocie. Jest to bardzo proste, praktyczne i oszczędne wzornictwo. W całym tym odwołaniu do tradycji, prostych technik nie brakuje jednak współczesnego spojrzenia na design. Produkt wyjściowy jest więc kombinacją tradycyjnych materiałów i technik z nowoczesnym wzornictwem.

Taka jest również książka “Japanese quilting piece by piece. 29 stitched projects from Yoko Saito”. Jest to połączenie pięknego albumu przedstawiającego 29 cudownych projektów przygotowanych przez Yoko Saito - jest to pierwsza część książki, ze szczegółowymi instrukcjami ich wykonania - zawartymi w drugiej części książki. Na końcu znajdziemy również wykroje do wszystkich prezentowanych projektów. Nie ma tu przydługich wstępów, nikt nie omawia po raz setny nici, igieł, maszyn do szycia - sama esencja - pomysł, instrukcja, wykrój. Piękne i proste.

Znajdziemy tutaj 12 projektów na torebki, koszyki do ręki - jest to najpopularniejsze akcesorium z całego prezentowanego wachlarza, projekt torebki na pasku - uszyłam sobie tę mini torebkę i używam jej codziennie, kosmetyczki, poszetki, piórnik, przybornik na akcesoria do szycia, poduszki na krzesła i 3 projekty pledów. I do uszycia tych wszystkich pięknych przedmiotów zazwyczaj nie trzeba żadnych dodatkowych, skomplikowanych dodatków - tylko niektóre torebki wymagają “rączek”.

Książka napisana jest po angielsku - prostym, przystępnym językiem, z podaniem miar zarówno w calach jak i w centymetrach. Tam gdzie projekty wymagają dodatkowych technik jak np. haftu jest również instrukcja jak wykonać potrzebne ściegi.

Previous
Previous

Galla Grotto w Warszawie