Jak obchodzić się z art quiltem / patchworkiem artystycznym?

Art quilt nie lubi być zwijany

Jeśli nie przechowujesz pracy na ścianie, przechowuj ją na płasko lub np. wieszając na wieszaku ubraniowym. Art quilty są dość sztywne i mimo, że fizycznie można je złożyć np. na pół, spowoduje to powstanie na nich zagnieceń, które po dłuższym czasie będą trudne do usunięcia.

Czy można prasować art quilty?

Jeśli art quilt wymaga przeprasowania, a nie posiada elementów ze sztucznych tworzyw takich jak poliestry lub tiule, oraz folie termoaktywne , można go wyprasować przez ściereczkę, kładąc przodem na ręczniku (ręcznik, art quilt, ściereczka, żelazko). Szczególnie zwróć uwagę na metryczki z tyłu pracy - możesz zabezpieczyć taką metryczkę papierem do pieczenia z powłoką silikonową.

Do prasowania można użyć pary ale wszystko z umiarem. Prasuj nie dłużej niż jest to konieczne do przywrócenia pracy dawnego blasku. Używaj najmniejszej możliwej temperatury.

UWAGA! niektóre prace mogą miejscowo farbować od pary, użyj takich materiałów do prasowania, których ewentualne zafarbowanie nie będzie problemem.

Gdzie nie wieszać art quiltu?

Nie wieszaj art quiltu tam, gdzie operuje bezpośrednie słońce, zwłaszcza to popołudniowe. Art quilty są szyte z bawełny, często ręcznie farbowanej. Jeśli powiesisz go w miejscu nasłonecznionym, całość lub część pracy wyblaknie. Będzie to problem nie do naprawienia. Również ze względu na efekt art quilty lubią złamane, boczne światło - które podkreśla ich strukturę.

Art quilty są przygotowane do zawieszenia na ścianie. Może to być materiałowy tunel w górnej części, mogą to być “fałszywe” plecki pracy, w niektórych pracach może być również przyszyty tunel na dole pracy. Do wieszania pracy używa się zazwyczaj cienkich, płaskich listewek - zwróć uwagę, żeby listewki nie wystawały poza brzegi pracy, nie były za grube (będą nieładnie wypaczać pracę), ani za ciężkie. Najlepiej podejść do tego wedle zasady minimum środków - im lżejsza listewka, mniejsza, cieńsza (ale wytrzymująca ciężar pracy) - tym lepiej. Jeśli nie masz listewki możesz uciąć sobie pasek grubej tektury z kartonów do pakowania, zrobić ołówkiem okrągłe dziurki na brzegach i po środku. Zazwyczaj takie rozwiązanie wystarcza.

Tunele w moich pracach zazwyczaj podzielone są na dwie części, tak aby po środku była przerwa. Można wtedy zawiesić pracę na “gwoździu”. Jeżeli praca bierze ciężar na którąś stronę wystarczy przesunąć ją minimalnie na listewce w przeciwnym kierunku. Waga pracy powinna wtedy wyrównać się i wisieć prosto.

Nie pierz art quiltu!

Pod żadnym pozorem nie pierz art quiltu w pralce. Nie wyjdzie z tego cały. Nie ma gwarancji, że podczas prania (nawet ręcznego) tkaniny nie zaczną farbować, aplikacje się nie odkleją. Często w art quiltach wykorzystuje się tusz do tkanin, który może wtórnie farbować podczas zamoczenia.

Jeżeli twoja praca wymaga odświeżenia wytrzep ją, odkurz za pomocą miękkiej szczotki, wyczyść punktowo miękką ściereczką.

Drobne naprawy

Jeśli zauważysz jakąś luźną nitkę na art quiltcie możesz, korzystając z igły dla niedowidzących, przeciągnąć ją delikatnie na tył pracy. Żadnych luźnych nitek nie ciągnij - zdziwisz się jak łatwo spruć ścieg w takiej pracy. Niczego nie odcinaj. Z wszelkimi większymi naprawami możesz zgłosić się do mnie. Pamiętaj, że większa ingerencja w pracę to naruszenie praw autorskich.