“SŁOWIAŃSKIE GRZYBIARKI”
05.2023
wymiary: 79X118cm
technika: aplikacja z surowym brzegiem, pikowanie i haftowanie z wolnej ręki, akryle do tkanin
Każdego roku Carrefour Européen du Patchwork organizuje międzynarodowy konkurs na najlepszą tkaninę artystyczną. W tym roku tematem były plemiona.
Organizator w takich słowach zakreślił temat: “Temat tak rozległy jak równiny amerykańskiego Zachodu, który pozostawia otwartą drogę do wielu interpretacji. Termin "plemię" jest używany do opisania formacji społecznych opartych na wspólnych elementach, takich jak kultura, wartości, cele, a nawet cechy genetyczne lub rodzinne.
To właśnie poczucie przynależności do społeczności, rodziny, plemienia uważamy za ważne do podkreślenia w pracach, które zostaną zaprezentowane. Nasi utalentowani uczestnicy, niezależnie od tego, czy są wierni konkursowi, czy biorą w nim udział po raz pierwszy, będą musieli podjąć wyzwanie przetłumaczenia tego poczucia wspólnoty, które ożywia członków plemienia. Za pomocą igły i nici pokaż jurorom tej edycji międzynarodowego konkursu European Patchwork Meeting, kim jest Twoje plemię.”
Na moim patchworku pojawiają się trzy Słowianki – babka, matka i córka. Symbolizują niezwykłą kobiecą zaradność, wspólnotę oraz czerpanie z natury. Niby boso ale z koszami pełnymi leśnych grzybów. W różnym wieku ale przy wspólnej pracy. Potrafiące w lesie znaleźć smaczny i pożywny pokarm, który na stałe znalazł miejsce na słowiańskim świąteczny stole. (Bez zupy z suszonych grzybów nie ma świątecznego obiadu, czy bigosu.) Uosabiają one również potrzebę swobodnego korzystania z natury z jej całkowitym poszanowaniem. Jest to coś czego ostatnio nam zaczyna brakować.
Ten art quilt wygrał plebiscyt publiczności podczas wystawy w Pensylwanii uważanej za mekkę kultury i historii Amiszów. Wielkie to dla mnie wyróżnienie.
Pracę uszyłam na podstawie zdjęcia z 1930 roku znalezionego w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego.