Jak uszyć tunel
Szycie patchworku artystycznego - i tego klasycznego i art quiltu - ma wiele etapów. Jednym z ostatnich jest przygotowanie pracy do powieszenia na ścianie. Jednym z najpopularniejszych sposobów, i najbardziej ekonomicznym, jest przyszycie z tyłu pracy specjalnego tunelu z materiału, w który to tunel wsuwa się listewkę. Takie zestawienie powoduje, że praca jest usztywniona w swoje górnej części i ładnie się prezentuje na ścianie. Jest jednak kilka zasad, których należy się trzymać, żeby osiągnąć dobry rezultat.
Tunel powinien być dwuczęściowy – takie rozwiązanie pozwala powiesić pracę w dwojaki sposób - albo na jednym haczyku po środku, albo na dwóch haczykach umieszczonych na końcach tunelu. Prace z dwuczęściowym tunelem zdecydowanie łatwiej jest wyrównać w poziomie. Uwaga poświęcona na uszycie dwuczęściowego tunelu znacznie zwiększa możliwości późniejszego jej powieszenia - zadbaj o to, żeby mieć więcej opcji. (rys. 1)
Tunel nie może kończyć się razem z brzegiem pracy – potrzeba kilku cm odstępu od brzegów pracy, tak aby listewka wsunięta do tunelu była od niego dłuższa ale nie wystawała poza obręb pracy (rys. 2). Pamiętajmy również o tym aby listewka była krótsza od wieszanej pracy. Różnica w długościach pozwoli nam przesuwać pracę na listewce żeby uzyskać równowagę (gdy wieszamy na jednym haczyku) oraz sprawi, że patrząc z boku nie będzie widać nic co mogłoby odwrócić uwagę od naszej pracy (rys. 3)
Brzegi tunelu nie powinny być wykończone grubym podwinięciem – mimo, że ładnie to wygląda powoduje, że praca odstaje od ściany. W tym wypadku im prostsze rozwiązanie tym lepiej. Można brzegi tunelu przyciąć nożem krążkowym z ząbkami (żeby zapobiec strzępieniu się materiału).
Tunel nie jest za ścisły – tunel musi być na tyle szeroki aby listewka którą wsuniemy do środka mogła być swobodnie przesuwana. Ułatwia to wyrównanie pracy gdy wieszamy na jednym haczyku oraz zapobiega powstawaniu nieładnych wybrzuszeń na naszej pracy (rys. 3). W pracach średniej wielkości i dużych przyjmuje się, że szerokość tunelu powinna wynosić ok. 10 cm. W mniejszych pracach tunel może być proporcjonalnie mniejszy ale nie mniejszy niż ok. 2 cm - nim zdecydujesz jakiej będzie szerokości zastanów się na jakiej listewce go powiesisz. Jeśli uszyjesz za wąski tunel możesz mieć potem problem ze znalezieniem odpowiedniej listewki.
Tunel nie może wystawać poza obręb pracy - szyjąc tunel pamiętaj żeby zrobić go luźniejszym (nie przyszywaj go na płasko do pracy). Dzięki temu nie będzie wypychał pracy od przodu. Pamiętaj jednak o takim odsunięciu go od górnej części patchworku aby nie był widoczny po zawieszeniu pracy. Pod ciężarem tkanina użyta do uszycia tunelu naciąga się i jeśli tego nie przemyślisz na etapie szycia, może się okazać, że tunel wystaje i szpeci naszą prace zamiast podkreślać jej urok (rys. 4)
Jeżeli szyjesz na wystawy zbiorowe i konkursy to przeczytaj koniecznie regulamin imprezy - organizatorzy podają jakie są minimalne wymiary tunelu potrzebne do zawieszenia pracy. Jeśli nie dostosujesz się do wymagań organizatora może się tak zdarzyć, że twoja praca nie zostanie zawieszona.
Tunel musi być przyszyty solidnie - na nim spoczywa ciężar pracy ale również przez wkładanie i wyjmowanie pracy narażony jest na oderwanie. Szczególną uwagę zwróć na zewnętrzne krańce tunelu - tu trzeba się przyłożyć. Praktyka pokazuje, że trzeba go przyszyć ręcznie - trudno będzie wkomponować szycie maszynowe we wzory patchworku lub pikowania. Uważaj na to żeby nitka nie przeszła na drugą stronę - nic tak nie wkurza jak konieczność prucia.
Testuj - poświęć chwilę na zawieszenie gotowej pracy. Niech sobie powisi parę godzin albo parę dni (jeśli jest taka możliwość). Może gdy spojrzysz świeżym okiem wyłapiesz jeszcze jakieś drobne błędy. Ale bardzo możliwe, że nie trzeba będzie nic poprawiać a ty nacieszysz oko swoją twórczością - spędziłaś nad nią wiele godzin, widziałaś ją z bardzo bliska - teraz możesz kontemplować ją w całości. Czasem zaskakuje mnie, iż zmiana oświetlenia przynosi mi nowe wrażenia z oglądania pracy, którą znam na wylot.
NB Aby dodać komentarz trzeba wpisać tekst w pole Comments, kliknąć Post Comment a następnie podać swoje imię (name) i kliknąć przycisk na samym dole Comment as Guest.