Inaczej to sobie wyobrażałam!
- Myślałam, że to jest większe!
- Myślałam, że to jest mniejsze!
- Inaczej to sobie wyobrażałem!
Jakże często słyszę takie okrzyki, gdy ktoś ogląda na żywo patchworkowe prace, które już wcześniej widział w internecie.
Zazwyczaj zdjęcia prac pokazywanych w social mediach szczelnie wypełniają kadr - autor chce pokazać w jak największym zbliżeniu dzieło wielu godzin pracy. A wszystkie zdjęcia w social mediach są takiej samej wielkości. Tak więc odbiorca nieświadomie przyjmuje własne założenia, co do wielkości tego co widzi. Pal licho, że w opisie jest wymiar pracy. Oko ma swoją miarę. Rzucamy nim na zdjęcie, ogarniamy tysiąc szczegółów - kolory, technikę, kompozycję, temat. Oceniamy czy nam się podoba czy nie i idziemy dalej. Z tego zalewu danych, jakie dostarczają nam social media, zostaje nam w głowie właściwie niewiele - jakieś wyobrażenie, tego co widzieliśmy, zdanie wyrobione w ciągu sekund.
I w momencie gdy widzimy na żywo pracę, wcześniej oglądaną w internecie, następuje konfrontacja mglistych wspomnień z rzeczywistością. Następuje chwila konsternacji.
Moim zdaniem wielkość pracy w patchworku artystycznym ma ogromne znaczenie. Różnica nie polega tylko na liniowej zmianie wymiarów. Prace duże szyje się inaczej niż średnie, czy bardzo małe. W tych najmniejszych liczy się precyzja i pewna oszczędność środków wymuszona małą powierzchnią do zagospodarowania, w dużych można zaszaleć pod względem kolorystycznym i detali.
Postanowiłam więc przygotować katalog moich patchworkowych prac, które powstały na przestrzeni ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem ich wielkości. Zdjęcia zamieszczone w katalogu są w takich rozmiarach aby oddać relacje wielkości między poszczególnymi pracami. Zdjęcia dużych prac zajmują całą stronę, a fotografie prac niewielkich rozmiarów są proporcjonalne mniejsze.
Mam nadzieję, że oglądanie tego katalogu sprawi Ci przyjemność i da wyobrażenie o różnorodności prac, które uszyłam na przestrzeni ostatnich lat.
Miłego oglądania.